dominikanie białystok

Baza wiedzy

Znaleziony temat: dominikanie białystok

Dominikanie w Białymstoku i Szczecinie – historia, zabytki i ciekawostki

Dominikanie to zakon męski, którego założycielem był św. Dominik Guzman. Zakon ten powstał w XIII wieku i szybko rozprzestrzenił się po całej Europie. W Polsce pierwszy klasztor dominikański powstał w Krakowie w 1222 roku. Obecnie w Polsce działa kilka klasztorów dominikańskich, w tym w Białymstoku i Szczecinie.

Historia dominikanów w Białymstoku

Klasztor dominikański w Białymstoku powstał w XVII wieku. Pierwszy kościół dominikański w Białymstoku został zbudowany w 1639 roku. W 1657 roku kościół ten został zniszczony przez Szwedów. W 1667 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła, który został ukończony w 1683 roku. W czasie II wojny światowej kościół został poważnie uszkodzony, ale został odbudowany w latach 50. XX wieku.

W klasztorze dominikańskim w Białymstoku działało wiele znanych postaci, m.in. bł. Michał Sopoćko, spowiednik św. Siostry Faustyny Kowalskiej, oraz bł. Honorat Koźmiński, założyciel Zgromadzenia Sióstr Felicjanek.

Zabytki dominikańskie w Białymstoku

Kościół dominikański w Białymstoku jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Znajdują się w nim m.in. barokowy ołtarz główny, rzeźby i obrazy z XVII i XVIII wieku oraz klasztorna biblioteka z bogatymi zbiorami książek.

Historia dominikanów w Szczecinie

Klasztor dominikański w Szczecinie powstał w XIV wieku. Pierwszy kościół dominikański w Szczecinie został zbudowany w 1343 roku. W czasie reformacji kościół został przejęty przez protestantów i przekształcony na zbór. W 1945 roku kościół został poważnie uszkodzony podczas walk o miasto. Po wojnie kościół został odbudowany i przekazany katolikom.

Zabytki dominikańskie w Szczecinie

Kościół dominikański w Szczecinie jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Znajdują się w nim m.in. gotycki ołtarz główny, rzeźby i obrazy z XV i XVI wieku oraz klasztorna biblioteka z bogatymi zbiorami książek.

Podsumowanie

Dominikanie to zakon męski, którego klasztory znajdują się w wielu miastach Polski, w tym w Białymstoku i Szczecinie. Klasztory dominikańskie w tych miastach są ważnymi zabytkami i miejscami kultu religijnego. W kościołach dominikańskich znajdują się cenne dzieła sztuki, a klasztorne biblioteki posiadają bogate zbiory książek.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: dominikanie białystok

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments