hitlerowski hotel nad morzem

Baza wiedzy

Znaleziony temat: hitlerowski hotel nad morzem

Hitlerowski Hotel nad Morzem – historia, turystyka i kontrowersje

Hitlerowski Hotel nad Morzem to jedna z najbardziej kontrowersyjnych budowli w Polsce. Znajduje się on w Szczecinie, w dzielnicy Prawobrzeże, przy ulicy Wyszyńskiego 2. Hotel powstał w latach 30. XX wieku, za sprawą władz niemieckich, które chciały uczynić z Szczecina swoją stolicę na zachodzie. Hitlerowski Hotel miał być jednym z najważniejszych miejsc w mieście, a jednocześnie symbolem potęgi III Rzeszy.

Historia Hitlerowskiego Hotelu nad Morzem

Budowa Hitlerowskiego Hotelu nad Morzem rozpoczęła się w 1936 roku. Projektantem budynku był architekt Franz Schiemann, który zaprojektował także wiele innych budynków w Szczecinie. Hotel miał być jednym z największych i najbardziej luksusowych hoteli w Europie. Miał mieć 450 pokoi, basen, saunę, restaurację, kawiarnię, a także salę balową. Budowa hotelu trwała aż do wybuchu II wojny światowej i nigdy nie została ukończona.

Po wojnie hotel został przejęty przez władze polskie i przekształcony w szpital wojskowy. W latach 60. XX wieku budynek został przekazany Uniwersytetowi Szczecińskiemu, który urządził w nim internat dla studentów. W latach 90. XX wieku hotel został sprzedany prywatnej firmie, która planowała przeprowadzić remont i otworzyć w nim luksusowy hotel. Jednakże ze względu na brak funduszy i kontrowersje związane z historią budynku, remont nigdy nie został przeprowadzony.

Turystyka w Szczecinie

Szczecin to piękne miasto, które słynie z wielu zabytków i atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić m.in. Zamek Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowe w Szczecinie, katedrę św. Jakuba, czy też Muzeum Techniki i Komunikacji. W Szczecinie znajduje się także wiele sklepów, m.in. Biedronka, Żabka, czy też sklepy z odzieżą i obuwiem. W porcie morskim w Szczecinie cumują liczne statki, a także organizowane są rejsy wycieczkowe po Bałtyku.

Kontrowersje wokół Hitlerowskiego Hotelu nad Morzem

Hitlerowski Hotel nad Morzem budzi wiele kontrowersji i emocji. Z jednej strony jest to zabytek architektury, który przyciąga turystów z całego świata. Z drugiej strony jest to symbol okrucieństwa i barbarzyństwa, który powstał za sprawą niemieckiego nazizmu. Wiele osób uważa, że Hitlerowski Hotel nad Morzem powinien zostać zburzony, ponieważ przypomina o ciemnej historii Polski i Europy. Inni natomiast uważają, że hotel powinien zostać zachowany jako zabytek architektury, ale jednocześnie powinien być upamiętnieniem ofiar II wojny światowej i niemieckiej okupacji.

Podsumowanie

Hitlerowski Hotel nad Morzem to jedna z najbardziej kontrowersyjnych budowli w Polsce. Z jednej strony jest to zabytek architektury, który przyciąga turystów z całego świata. Z drugiej strony jest to symbol okrucieństwa i barbarzyństwa, który powstał za sprawą niemieckiego nazizmu. Warto odwiedzić Szczecin i zobaczyć Hitlerowski Hotel nad Morzem, ale jednocześnie pamiętać o jego historii i kontrowersjach, jakie budzi.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: hitlerowski hotel nad morzem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments